Herinneren jullie je mijn Chef’s Line avontuur op tv nog… In deze kookwedstrijd nam ik het op tegen de chefs van Frans restaurant Bistrot Neuf. Één van de gerechten die ik maakte was coq au vin met witte wijn. Súper malse kip in een kruidige saus van witte wijn, verse kruiden, geroosterde citroen en een scheut room. Heer-lijk. By far de lekkerste coq au vin die ik ooit maakte. Dat mocht ook wel, want ik heb dágen gespendeerd met experimenteren voor het perfecte recept ;) Coq au vin is ultiem comfort food. We maken dit Franse gerecht in één pan dus je hebt op een snijplank en een mes na amper vaat. Hou ik van! Deze mooie pan gebruik ik het meest, echt al jaren mijn favoriet. Het is een investering, maar dan heb je ook een pan voor het leven.

Coq au vin met witte wijn
Coq au vin is een echte Franse klassieker. Meestal wordt hij gemaakt met rode wijn (liefst eentje uit de Bourgogne) en met een hele kip, maar ik ga voor het gemak graag voor kippendijfilet. Net zo mals, maar zonder gepluk! Kippendij met bot geeft net even wat meer smaak af, maar het verschil is te verwaarlozen. Je kunt bijvoorbeeld ook drumsticks gebruiken. En oké, als we toch aan het variëren zijn gebruiken we in dit recept witte wijn in plaats van rode. Wel een uit de Bourgogne, dát dan weer wel. Waarom dit de állerlekkerste coq au vin is? Door de combinatie van goede ingrediënten (gebruik het liefst biologische kip, citroen etc. die zijn namelijk een stuk smaakvoller), een snufje liefde en een portie tijd. Door de kip heel langzaam te garen in die heerlijke witte wijnsaus met kruiden wordt hij méga mals. Een flinke lepel aardappelpuree (of rijst) erbij en niets meer aan doen!
Tip: ik ben gek op geroosterde citroen. Althans, het sap van een geroosterde citroen! Door een citroen door midden te snijden en die vervolgens op de kant van het vruchtvlees te roosteren in een koekenpan, krijgt het frisse citroensap een extra diepe, ietwat zoetige smaak. Dat sap is een heerlijke toevoeging qua smaak aan de witte wijnsaus.

Zin in nog meer lekkere gerechten met kip?

Ingrediënten
- 450 gr kippendijen – of kippenpoten
- 2 stengels bleekselderij
- 3 bospenen – 200 gr totaal
- 4 takjes verse tijm
- 2 takjes` verse rozemarijn
- 1 flinke ui
- 1 teentje knoflook
- 80 gr ontbijtspek
- 2 flinke el roomboter
- 2 el bloem
- 250 ml droge witte wijn – Chardonnay, Bourgogne
- 300 ml kippenbouillon
- 2 blaadjes laurier
- 2 el (kokos)suiker
- 100 ml room
Optioneel
- 1 citroen
Instructies
- Snijd de bospeen en bleekselderij klein. Snipper de ui en pers de knoflook. Maak alvast een kruidenbuiltje van de verse rozemarijn en tijm.
- Verhit een flinke scheut olijfolie en een eetlepel roomboter in een diepe pan. Deze mooie pan gebruik ik het meest, echt al járen mijn favoriet. Het is een investering, maar dan heb je ook een pan voor het leven.Bak de kip aan beide kanten aan, tot hij een mooi goudbruin kleurtje heeft. Breng op smaak met peper en zout en haal de kip uit de pan.
- Voeg nog een eetlepel roomboter toe aan de pan. Snijd het ontbijtspek klein. Voeg de ui, knoflook en het ontbijtspek toe. Fruit 5 minuten aan. Roer de bloem erdoor en laat 3 minuten garen. Blus af met de wijn.
- Schenk de bouillon erbij en voeg de wortel, bleekselderij, laurierblaadjes en het kruidenbuiltje toe aan de pan. Voeg ook de kip weer toe aan de pan. Zet de deksel op de pan en laat 40-45 minuten op laag vuur pruttelen. Tip: Gebruik je net als ik een gietijzeren pan? Dan kun je de pan ook 45 minuten in de oven (op 180 graden) zetten.
- Voeg de suiker en de room toe. Proef even en voeg peper en zout naar smaak toe. Zet het vuur iets hoger en laat de saus 5 tot 10 minuten inkoken tot de gewenste dikte.
- Optioneel: halveer de citroen en rooster deze in een koekenpan tot het vruchtvlees goudbruin geroosterde is. Knijp het sap uit en roer voor een extra smaakvolle saus!





Heerlijk recept!
Staat nu te pruttelen. Kan ik na 45 minuten de room en Citroën erbij doen ook al wil ik het morgen pas eten?
Ja hoor!:)
Super lekker!
Top smaak! Alleen de uitkomst leek totaal niet op het plaatje. Maar echt lekker, zeker met de toevoeging van de citroen
Is voor de coq au vin blanc de spekblokjes gerookt of ongerookt.
De kippendijen met of zonder bot?
Ik zie in de supermarkt alleen kippendijfilet, dus zonder bot. Ik neem aan dat ik dan minder gram nodig heb? Hoeveel heb ik dan nodig voor 4 personen? Of is het aan te raden met bot?
Spekblokjes ongerookt, al kan gerookt natuurlijk ook. Kippendijen zonder bot (zie artikel) maar ook hier: met bot kan ook! Qua hoeveelheden kan je hetzelfde aanhouden. Eet smakelijk!
Goedemorgen!
Klinkt weer heerlijk.
Twee vragen:
Wanneer voeg ik de kip weer toe?
En het spek in kleine stukjes of hele plakken toevoegen.
Alvast bedank
Een liefhebber
Groet Astrid
De kip voeg je weer toe bij stap 4 (zie recept). De spek snijd je in kleine stukjes (zie ook recept). Eet smakelijk!:)
Superlekker! Deze vind ik lekkerder dan die met rode wijn en de citroen…hmm
Gasten waren ook erg verrast en vonden het heerlijk. Zacht, en zo smaakvol…
Leuk om te horen!:)
Welke groenten zou ik hierbij nog kunnen serveren? Liefst iets lichts en wat snel klaar is.
Gestoomde of geblancheerde broccoli, boontjes, doperwten :)